Барби палачинки

By

Розовите палачинки се нов хит во светот. Ги нарекуваат Барби палачинки.

Тесто за палачинки:

1 средно цвекло
2 чешниња лук
1 лажица маслиново масло
120 гр меко брашно
2 јајца
400 мл млеко
40 гр путер
сол

Фил:

150 гр свежо сирење
75 г павлака
50 г рикота сирење
125г моцарела
100г ореви
1 лажица свежи лисја од босилок
сол и бибер

Начин на подготовка:

Варете го цвеклото со излупениот лук додека не омекне. Оставете да се олади, излупете го и исечете го на коцки. Исеченото цвекло и лукот се мешаат во блендер. Додадете сол по вкус и маслиново масло за да се изедначи.

Во длабок сад се ставаат брашното, јајцата, путерот стопен, млекото и смесата од цвекло. Во друг сад препржете ги оревите и оставете да се изладат. Потоа исечете ги на мали парчиња. Во длабок сад измешајте ги свежото сирење, крем сирењето, рикотата и изрендајте ја моцарелата. Спојте ги за да добиете мазна салата. Исечете ги лисјата свеж босилек на тенки ленти.

Испржете ги палачинките, па наполнете ги со филот од сирење. Украсете ги со исечканите ореви и босилок и послужете ги.

Ќе ви се допадне

Watch The Seven Deadly Sins: Revival of the Commandments (Dub) Episode 7 at website https://kissanimeonline.com. See more spirited away kissanime

King's Raid: Ishi wo Tsugumono-tachi (https://crunchyrollfree.com/m/nk5K) Episode 16 at Crunchyroll crunchyroll premium account reddit 2020