Бисквит колачи со јаболка

By

Потребно за бисквит:

 • 2 јајца
 • 3 лажици шеќер
 • 12 лажици масло
 • 12 лажици млеко
 • 10 лажици брашно
 • 1 лажица какао
 • 1 прашок за пециво

За полнење:

 • 700 гр јаболка
 • 100 гр сецкани ореви
 • 1 лажичка цимет
 • 2-3 лажици шеќер
 • малку суво грозје

Подготовка: Изматете јајца со шеќер, додадете брашно и прашок за пециво, потоа додадете и масло, изедначете го млекото и поделете ја смесата. Во едниот дел додадете какао.

Обложете плех со хартија за печење со димензии 30х20 см и оставете да се пече околу 10 минути. Изрендајте ги јаболките, додадете шеќер, цимет, сецкани ореви и добро измешајте. Кога ќе се испече темниот дел од бисквитот, протресете ги јаболките и израмнете ја смесата. Додадете го посветлиот дел од тестото, изедначете го и оставете го да се пече околу 40-45 минути на 190 степени C. По желба, посипете со шеќер во прав со мирис на ванила.

Ќе ви се допадне

Watch Crocotires Traction AAA Episode Full

https://animetv.cc ha anime tv

WCOStream Watch anime online, English anime online HD

Website https://gogoanime.be: Watch Ore ga Ojousama Gakkou ni "Shomin Sample" Toshite Gets♥Sareta Ken Specials gogoanime Episode 6 a silent voice gogoanime

App roll20: https://app.roll20.net/users/9226550/animeflixnl

Mastodon: https://mastodon.social/@animeflixnl