Брз домашен сладолед со две состојки

By

Се прави за неколку минути, а со вкусовите можете да експериментирате. Ние денес ви претставуваме четири варијанти од овој неодолив десерт.

dobivaj vesti na viber

Потребни состојки:

  • 400 мл. слатка павлака
  • 350 мл. кондензирано млеко

Сладолед број 1: Нугат со чоколадо

Додадете му 2-3 лажици крем од нугат и искршете чоколадо.

Сладолед број 2: Орео сладолед

Додадете ѝ на основната смеса само малку шеќер во прав и искршете орео кекс.

Сладолед бр. 3: Сладолед во вкус на чизкејк

Сомелете шака јагоди и додадете ја во сладоледот, а потоа додадете и неколку лаживи мелен кекс.

Сладолед бр. 4: Лимон-ванила сладолед

Исцедете лимон, изрендајте и кора и додадете арома од ванила.

Ќе ви се допадне