Брз колач со мак

By

Потребни состојки:

5 јајца
400 гр шеќер
250 гр путер + едно лажиче путер за во глазурата
300 мл млеко + 2 лажици за во глазурата
200 гр мак
1 прашок за пециво
300 гр брашно
1 ванилин шеќер
100 гр чоколадо за готвење

Начин на подготовка:

Путерот, шеќерот и ванилиниот шеќер со миксер ги матиме да се добие пенеста смеса. Ги кршиме петте јајца и една по една ги додаваме жолчките, а белките ги оставаме во друг сад на страна. Ги додаваме млекото и макот, па и ренданата кора од лимонот. На крај го додаваме и брашното помешано со прашокот за печиво. Со миксерот на бавна брзина мешаме постојано. Кога смесата ќе се изедначи, со миксерот матиме цврст снег од белките и го додаваме во садот со смесата. Убаво промешуваме да се изедначи густината и целата смеса ја истураме во правоаголна тава, претходно намрсена со путер и посипена со брашно. Печеме 40 минути на 180 степени.

Ќе ви се допадне

The Rising of the Shield Hero (https://crunchyrollfree.com/m/yv75) Episode 25 at Crunchyroll crunchyroll one month free trial

I'm standing on 1,000,000 lives. (Dub) (https://animefreak.ws/m/rB0G) Episode 10 at AnimeFreak animefreak my hero academia