Брза пита со спанаќ

By

Состојки:

400 гр спанаќ
4 јајца
1 чаша пченкарно брашно
2 чаши пченично брашно
100 мл масло
1 кесичка прашок за пециво
1 до 2 лажички сол
1 чаша кисело млеко
300 гр сирење.

Подготовка:

Спанаќот измијте го и исецкајте го или искинете го, па прелијте го со врела вода и оставете го настрана. Изматете ги јајцата и додадете ги другите состојки. На крај, додадете го спанаќот што го исцедивте од водата и сè убаво измешајте. Истурете во подмачкан плех со средна големина и ставете го во веќе загреана рерна и печете на 200 степени околу 30 минути.

Ќе ви се допадне

Dr. Stone: Stone Wars (https://animefreak.ws/m/g5v8) Episode 1 at website https://animefreak.ws animefreak chatango

Sword Art Online Alicization War of Underworld (https://animeheaven.pro/m/znb8) Episode 12 at website https://animeheaven.pro bleach anime heaven