Брзи пирошки

By

СОСТОЈКИ:

dobivaj vesti na viber

200 гр пченкарно брашно
400 гр пченично брашно
1 дл млака вода
1,5 дл јогурт
1 лажичка шеќер
1 лажичка сол
1 ќесичка прашок за пециво
15 гр свеж квасец
150 гр сирење
2 јајца
масло за пржење по потреба

ПОДГОТОВКА:

Измешајте ги двата вида брашно, а потоа додадете прашок за пециво. Растворете го квасецот со шеќер во малку млака вода. Оставете да стаса, а потоа додадете јогурт, јајца и сирење. Измешајте сè заедно, па додадете ја смесата со брашно и измесете сè добро за да добиете мазно тесто.

Покријте го со крпа и оставете го да се удвои. Потоа истегнете го во правоаголна кора и пресечете ја на правоаголници со димензии 8 × 2 см.

Загрејте го маслото добро, а потоа спуштете ја секоја пирошка и добро пропржете од сите страни.

Ќе ви се допадне