Брзи пирошки

By

СОСТОЈКИ:

200 гр пченкарно брашно
400 гр пченично брашно
1 дл млака вода
1,5 дл јогурт
1 лажичка шеќер
1 лажичка сол
1 ќесичка прашок за пециво
15 гр свеж квасец
150 гр сирење
2 јајца
масло за пржење по потреба

ПОДГОТОВКА:

Измешајте ги двата вида брашно, а потоа додадете прашок за пециво. Растворете го квасецот со шеќер во малку млака вода. Оставете да стаса, а потоа додадете јогурт, јајца и сирење. Измешајте сè заедно, па додадете ја смесата со брашно и измесете сè добро за да добиете мазно тесто.

Покријте го со крпа и оставете го да се удвои. Потоа истегнете го во правоаголна кора и пресечете ја на правоаголници со димензии 8 × 2 см.

Загрејте го маслото добро, а потоа спуштете ја секоја пирошка и добро пропржете од сите страни.

Ќе ви се допадне

Website https://animeflv.uk: Watch Ao no Exorcist: Ura Ex animeflv Episode 10 watch anime dub

https://animeheaven.pro free anime

Animepahe: Cat Planet Cuties: Come Drop By (Dub) anime episode Full online free at https://animepahe.cc watch anime

Mob Psycho 100 II (Dub) Episode 13

Zintro: https://www.zintro.com/profile/zid408d375?ref=Zid408d375

Ask studybible: https://ask.studybible.info/user/animeflixnl