Џем од модри сливи

By

Потребни состојки:

5 кг модри сливи
200 гр шеќер
150 мл рум

Начин на подготовка:

Најпрво убаво се мијат сливите. Потоа се вадат семките и така на половинки се редат во плех од рерна. Се печат 2 часа, на 180 степени со повремено мешање. По 1 час печење се додава шеќерот и се пече уште еден час. Кога ќе ја исклучиме рерната тогаш го додаваме румот и уште еднаш мешаме со дрвената лажица и го оставаме да постои во исклучена рерна уште 10 минути. Во чисти топли и стерилни тегли, се става врелиот џем, се затвора со капаче и се враќаат во топлата рерна да стојат до наредниот ден. Така ќе се вакумираат. Има малку шеќер, но ние така го сакаме. Преубав со богат вкус, а некогаш му ставам само 2 лажици шеќер и така е убав.

Ќе ви се допадне

Website https://animedao.nl: Watch AFTERLOST (Dub) animedao Episode 12 classroom of the elite animedao

AnimeHeaven Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Ninja Hattori-kun (2012) (Dub) Episode 104

AnimeBee: Planet With anime episode 12 online free at https://animebee.to stream anime online

WCOStream Watch english anime Online in HD for FREE