Грчка салата со сардини

By

Здраво предјадење што ќе ве воодушеви со својот вкус

 Потребни состојки:

 • 3 лажици лимонов сок
 • 2 лажици екстра девствено маслиново масло
 • 1 ситно исечкано чешне лук
 • 2 лажици сушено оригано
 • половина лажиче свежо мелен бибер
 • 3 домати со средна големина исечени на поголеми парчиња
 • 1 голема краставица исечена на поголемо парчиња
 • 1 конзерва леблебии
 • 1/3 шолја издробено фета сирење
 • ¼ шолја тенко исечкан кромид
 • 2 лажици исечкани маслинки
 • 2 конзерви сардини во маслиново масло или саламура

Ќе ви се допадне