Идеја за ручек: Пилешки батаци во сос од бело вино и путер

Ако сте тенки со време, ова не е рецептот кој сакате да го подготвите за најблиските. Но, ако навистина сакате да подготвите ручек како во ресторан, пробајте го овој класичен сос од бел вински путер познат како beurre blanc на француски со парчиња крцкави батаци. Ќе ви треба трпение, но вреди да одвоите време.

Состојки

– 4 пилешки батаци со кожичка и коска

– сол и бибер

– 1/3 филџан вински оцет

-1/3 филџан суво бело вино

– 2 главички лук, ситно исецкан

– 1/2 сок од лимон

– 2 ловоров лист

– 1/2 филџан густа павлака

– 250 грама несолен путер во коцки

– 1/4 филџан исецкан власец

Исушете го пилешкото со хартиени крпи. Посипете ги двете страни со по 1 до 1/2 лажичка сол и бибер. Загрејте големо огноотпорно тавче по можност од леано железо на средно-висок оган.

Додадете ги пилешките батаци во тавата, со кората надолу, и варете, превртувајќи еднаш или двапати, додека кората не стане многу златно-кафеава, 11 до 12 минути.

Исклучете го огнот. Извадете ја целата маснотија од тавата и ставете ја во рерна. Варете го пилешкото додека не се свари, шест до осум минути. Свртете ги батаците со кората свртена нагоре, а потоа продолжете со готвењето уште шест минути.

Извадете ја тавата од рерна и префрлете го пилешкото во чинија, со кората нагоре. Избришете ја тавата и оставете ја на страна. Во меѓувреме, започнете со подготвка на сосот. Комбинирајте ги оцетот, виното, кромидот, сокот од лимон и ловоров лист во тенџере од 2 литри.

Варете на средна топлина додека смесата не се претвори во паста, осум до десет минути. Додадете го кремот за готвење и продолжете да мешате додека смесата не се намали на околу 2 лажици. Намалете ја топлината и отстранете го ловоровиот лист.

Додадете неколку парчиња путер и постојано мешајте додека не се растопи, а потоа додадете уште неколку парчиња и продолжете да мешате. Повторете додека не се стопи целиот путер. Не дозволувајте сосот да се прегрее, а ако почне да се одвојува од тавата тргнете го од оган.

Додадете две коцки мраз и мешајте додека не се излади и повторно се соедини. Зачинете го сосот со 1/2 лажичка сол и бибер. Префрлете го во тавче и во него додадете го пилешкото и посипете го со власец.

Scroll to Top