Исусови венчиња: велигденски рецпет

By

Рецептот популарно се прави во Европа. Венчето ја симболизира круната што ја носел Исус на крстот, а јајцата ги симболизираат раѓањето и животот.

Потребни состојки:

половина коцка свеж квасец
300 мл топло полномасно млеко
70 г путер
2 јајца
1 пакетче ванилин шеќер
1/2 шола шеќер
5 шоли брашно
1/2 лажиче махлеб
суво грозје по желба
За одозгора:
1 разматена жолчка со 1 лажиче вода
шеќер за попрскување
После печење:
вода за премачување
шарени трошки

Големината на шолја – 250 мл

Подготовка:

1. Млекото и путерот се загреваат додека не се стопи путерот. Оставаме малку да се олади и ја додаваме половината коцка квасец, па шеќерот и промешуваме да се растопи квасецот. Нема потреба од активирање, додаваме малку сол, јајцата, брашното, махлебот и го вклучуваме миксерот со прикачените маталки за тесто и матиме додека не се изедначи убаво. На крајот го домесуваме тестото со рака, така ќе видиме дали е доволно меко. Кај мене немаше потреба да додавам ни вода ни брашно. Ако е премногу тврдо, додадете сосема малку вода и обратно, ако е лепливо, додадете брашно сосема малку. Покријте го тестото со најлонска фолија и оставете го да се удвои, околу 1 час.

2. Кога тестото ќе стаса, го делиме на 12 топчиња и во секое додаваме суво грозје или ништо. Од секое формираме стапче со дланките, околу 15 см долго. Ги плетеме по 2 стапчиња и свиткуваме во форма на ѓеврече, како што е прикажано на сликите.

Ги редиме во тава за печење, нема потреба од хартија, ниту подмачкување, и ги оставаме уште 20-ина минути да стасаат. Потоа ги премачкуваме со жолчката со водата, попрскуваме малку шеќер и ги ставаме во незагреана рерна вклучена на 180°Ц,.

Се пече 30-ина минути, следете ја промената на бојата.
Откога ќе се испечат, ги премачкуваме со вода и се наросуваат со шарени трошки. Оваа постапка се прави откако ќе се испечат бидејќи при печењето трошките би се растопиле. Во дупките се ставаат декорирани јајца.

Ќе ви се допадне

AnimeFreak vinland saga animefreak: Watch Horimiya (Dub) Episode 6

WCOStream anime websites: Watch Attack on Titan Season 3 Episode 2