Изненадете ги најмилите со сладолед од пиво

By

Потребно е:

·205g млечно чоколадо, не сецкано

·1 шолја (250мл) млеко

·½ шолја (100г) шеќер

·Малку сол

·4 жолчки

·1 шолја (250мл) блага павлака за готвење

·¾ шолја (180мл) темно пиво по избор

·1 кафена лажичка екстракт од ванила

Начин на подготовка:
Чоколадото ставете го во тавче. Во посебен сад загрејте на средна температура млеко, шеќер и малку сол.

Изматете ги жолчките, па додадете ги во мешавината со млеко, лесно и константно мешајте. Тоа се ставете го во друг сад, па на средна температура мешајте додека смесата не се згусне. Низ цедалка ставете ја смесата во садот со чоколадото, за да добиете убава мешавина.

Загрејте го на шпоретот и мешајте додека чоколадото убаво не се стопи. Кога ќе видите дека смесата е соединета, додајте павлака за готвење, пивото и ванилата.

Ставете го садот со смесата во сад наполнет со коцки мраз и мешајте се додека смесата за сладолед не се олади.

По тоа оладете ја во фрижидер, па распоредете ја во сад и ставете ја во ладилник.

Ќе ви се допадне

Tantei Team KZ Jiken Note (https://aniwatch.pro/m/ylV) Episode 16

WCOStream - Watch anime online, English dub anime

ANIMEFLIX Watch english anime Online in HD for FREE

AnimeHeaven: Freezing Vibration Specials (Dub) anime episode 6 online free at https://animeheaven.pro dragon ball super anime heaven

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCn-wVisZ_QovLJhWOhZaYHg/about

Sketchfab: https://sketchfab.com/animefreakws