Ќофтиња со кари-сос

By

Потребни состојки

1/2 кг мелено месо
1 лажичка сув зачин
1/2 главица ситно рендан кромид
1 лажица масло

Сос
1 главица кромид
2-3 чешниња лук
400 мл павлака за готвење
1 лажица доматна салца
1 лажица сенф
1 лажица кари
сув зачин, бибер по вкус

Начин на подготовка:

Измесете го месото и формирајте мали ќофтенца. Пропржете ги малку на загреано масло.
Во истото масло ставете го ренданиот кромид да се потпржи, додајте ги лукчето, салцата, павлаката и другите зачини. Кога сè ќе се спои, додајте ги ќофтињата. Нека се поварат на тивко десетина минути. Послужете ги додека се топли.

Ќе ви се допадне

Watch The Irregular at Magic High School: Visitor Arc Episode 10 (https://animeplanet.cc/m/9eMD/ep-10) at website https://animeplanet.cc anime planet haikyuu to the top

Tokyo Ghoul (https://crunchyrollfree.com/m/aB2) Episode 12 at website https://crunchyrollfree.com best free anime on crunchyroll