Кокос коцки со чоколаден прелив

By

Потребни состојки:

200 мл јогурт
2 дл млеко
200 мл масло
200 гр кокос
1 ванилин шеќер
200 гр шеќер
200 гр брашно
1 лажичка прашок за печиво100 гр чоколадо за готвење

Глазура:

100 гр чоколадо за готвење
3 лажички масло

Начин на подготовка: 

Ставете го млекото во голема чинија, додадете шеќер и оставете да отстои. Во меѓувреме, во друг сад измешајте ги сите други состојки: јогурт, масло, кокос, ванилин шеќер, брашно и прашок за печиво.  Кога ќе добиете хомогена смеса, додадете ја мешавината од млеко и шеќер. Потоа садот за печење намачкајте го со масло и наросете го со брашно, па истурете ја подготвената смеса во него и прелијте ја со растопена чоколада. Ставете ја смесата во рерна загреана на 180 степени. По околу 30 минути, извадете ја тортата од рерната и подгответе ја глазурата: истопете го чоколадото со маслото на пареа и истурете ја смесата врз тортата. Оставете ја тортата да се излади додека не се стврдне глазурата, потоа исечете и сервирајте.

Ќе ви се допадне

4Anime: Dragon Drive (Dub) anime episode 38 online free at https://4anime.biz 4animeone

animepahe :: okay-ish anime website

AnimeHeaven Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

KissAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Watch Sailor Moon R: The Movie - The Promise of the Rose (Dub) Episode Full