Колач со јаболка и ореви

By

Потребни состојки:

2 јаболка, излупени и исечкани на коцки
сок од половина лимон
200 гр шеќер
150 гр грубо исечкани ореви
200 гр брашно
1 лажичка прашок за печиво
3 јајца
малку сол

Начин на подготовка:

Јаболката исчистете ги и исечкајте ги. Ставете ги во огноотпорен сад и врз нив исцедете половина лимон. Додајте шеќер и измешајте. Поклопете и оставете го садот во фрижидер половина час. Во друга чинија измешајте ги оревите, брашното и прашокот за печиво. Во јаболката додајте 3 жолчки, па измешајте, а потоа додајте ја и смесата од брашно и ореви и повторно измешајте. Во посебен сад изматете белки со малку сол. Добиениот шлаг префрлете го во смесата и измешајте. Печете околу половина час на 200 степени. Кога ќе се испече, посипете со малку шеќер во прав и послужете го колачот.

Ќе ви се допадне

WCOStream: Hotarubi no Mori e (Dub) anime episode Full online free at https://wcostream.cc black clover wcostream

Website https://animefreak.ws: Watch Ninja Nonsense (Dub) animefreak Episode 12 animefreak latest

Website https://animebee.to: Watch Majestic Prince animebee Episode 24 anime online

GoGoAnime: Strike Witches: The Movie anime episode Full online free at https://gogoanime.be gogoanime 17

Webtoolhub: https://www.webtoolhub.com/profile.aspx?user=42267145

Tldrlegal: https://tldrlegal.com/users/animeflixnl