Колач султанска сарма

By

Потребни состојки:

1 л млеко
1 шолја брашно
1,5 шолја густин
2 шолји шеќер
2 полни лажици какао
1 кесичка ванилин шеќер
50 г маргарин
100 г кокос
100-150 мл слатка павлака

Начин на подготовка:

Измешајте ги густинот, брашното, шеќерот, какаото, ванилиниот шеќер и 250-300 мл млеко. Остатокот од млекото ставете го да зоврие, па во него додајте ја претходно подготвената смеса и мешајте. Во голем плех посипете кокос и рамномерно распоредете го насекаде, па протресете ја тепсијата. Врз кокосот сипете го сварениот пудинг. Сипете го рамномерно врз целата тепсија. Оставете го да се олади, па потоа ставете го 30 минути во фрижидер. Изматете ја слатката павлака, па премачкајте ја врз пудингот. Пресечете парчиња со правоаголна форма, па завиткајте го секое парче како ролат. Секоја „сарма“ извалкајте ја уште малку во кокос. Чувајте го десертот во фрижидер до послужување.

Ќе ви се допадне

Website https://kissanime.mx: Watch A Certain Scientific Railgun T (Dub) kissanime Episode 25 kissanime twitter

Durarara!! x2 Shou: My Heart Is in the Pattern of a Hot Pot (Dub) (https://gogoanime.be/m/3zO6) Episode Full

AnimeBee: Run with the Wind anime episode 23 online free at https://animebee.to watch animes

AniWatch: Astro Boy (Dub) anime episode 104 online free at https://aniwatch.pro aniwatch.me

Emoneyspace: https://www.emoneyspace.com/gogoanimelol

Telegra: https://telegra.ph/KissAnime-Watch-Anime-Online-06-09