Крофни од банани и јаболка

By

Потребни состојки:

2 банани
1 шолја пире од јаболка (за замена можете да измиксате свежо јаболко)
1/8 мала шолја масло
1 лажичка ванила
1 јајце
2 лажички мед
1/4 мала шолја кокосово брашно
3/4 мала шолја бадемово брашно
1 лажичка сода бикарбона
1 лажичка цимет
1/2 лажичка сол

Начин на подготовка:

Измиксајте ги бананите и јаболката во мазна смеса. Додајте масло, ванила, јајце, мед и мешајте додека смесата не се поврзе. Во друг сад измешајте кокосово и бадемово брашно, сода бикарбона, цимет и сол, па оваа мешавина додајте ја во првиот сад и сè темелно измешајте.

Загрејте ја рерната на 180 степени. Намастете калап за крофни, наполнете го со смесата за крофни, но не до самиот врв, оставете малку место. Печете петнаесетина минути.

Ќе ви се допадне