Летна бисквит-торта без печење

By

Потребни состојки:

Фил:

3 цели јајца
180 гр шеќер
90 гр густин
750 мл млеко
100 гр путер
200 гр кисела павлака
екстракт од ванила

Бисквит дел:

500 гр мелени бисквити
150 мл млеко
150 гр путер

Начин на подготовка:

Изматете ги јајцата, шеќерот и густинот со околу 200 мл ладно млеко, а остатокот од 750 мл ставете го на оган да зоврие. Пред да зоврие млекото, додадете ја смесата и мешајте додека не се згусне. На крајот промешајте со миксер за да нема грутки. Тргнете од оган, додадете путер и екстракт од ванила, а потоа мешајте додека путерот не се стопи и не се соедини со филот. На крај додајте ја павлаката и сè промешајте повторно. Оставете да се олади додека ги мешате состојките за кората.

Измешајте ги бисквитите, стопениот путер и млекото и направете го тоа добро, така што путерот и млекото ќе дојдат во контакт со сите бисквити за да нема суви делови од бисквитите. Повторно промешајте го филот. Калапот од 26 сантиметри премачкајте го со малку масло за да може обрачот да се отстрани подоцна. Поделете го делот со бисквити на четири дела за да добиете 4 пати по 200 гр.

Ставете го првиот дел на дното, а потоа истурете една четвртина од филот. Повторете го тоа уште три пати до крај за да имате 4 делови бисквити и 4 делови фил. Кога ќе го премачкате последниот дел од филот ставете во фрижидер да се олади и стегне неколку часа. Извадете го обрачот, украсете по желба и послужете.

Ќе ви се допадне

Tales of the Abyss Special Fan Disc (https://animetv.cc/m/mELo) Episode 2

AnimeFLV: Digimon Adventure 02 anime episode 50 online free at https://animeflv.uk anime

Website https://animepahe.cc: Watch Lupin III Episode 0: The First Contact animepahe Episode Full anime streaming

Website https://gogoanime.be: Watch Ozma of Oz (Dub) gogoanime Episode Full gogoanime demon slayer

Folkd: https://www.folkd.com/user/kissanimemx

Coub: https://coub.com/gogoanimelol