Мафини со вкус на Рафаело

By

Совршени слатки, без скапи состојки.

Мафините во последниве години се најпопуларен десерт од две причини: се прават за само 15 минути, секогаш се сочни и вкусни. Веројатно досега сте ги пробале оние со чоколадо и ванила, но не ни оние со кокос.

Мафините кои имаат вкус на неодоливиот Рафаело? Звучи како сон.

Во продолжение откријте го рецептот за нивното правење.

Состојки:

120 гр путер

120 гр шеќер

Кесичка ванилин шеќер

2 јајца

1 дл млеко

½ дл масло

100 гр кокос

150 гр брашно

1 кесичка прашок за печиво

1 кесичка шлаг + млеко по упатство.

Подготовка:

Заматете го путерот со шеќерот и ванилниот шеќер, додадете јајца и  матете додека масата не стане компактна, па сипете млеко и масло. Мешајте со кутлача сè додека не стане изедначена, и на крајот додадете брашно со прашокот за печиво и кокос. Сипете во подмачканите калапи за мафини и печете ги околу 15 минути на 200 степени.

По желба украсете ги со изматениот шлаг или рафаело топчињата. Доколку сакате поинтензивен вкус, додадете екстракт од кокос.

Ќе ви се допадне

AnimeTV chia anime tv me: Death Note (Dub) (https://animetv.cc/m/QPOo) Episode 37

AnimeFreak watch anime free: Watch Re:ZERO -Starting Life in Another World- Episode 22 (https://animefreak.ws/m/aZo/ep-22)