Најлековитата билка на светот може да ве подигне од мртвите

By

Се верува дека оваа билка ја користеле Кинезите уште во дамнешни времиња кога правеле пијалаци од ферментиран ориз. Остатоци од глог биле пронајдени во саксии стари и по 9.000 години.

dobivaj vesti na viber

Уште тогаш глогот имал значајна улога во религијата. Легендата вели дека глогот бил дел од грмушките и трњата од кои била направена круната на Христос. Постојат и многу други верувања, дури и митови како оние за вампирите.

Во тој период оваа билка растела во Европа, Азија, Северна Америка и Медитеранот, но денес е проширена во целиот свет.

Позната е под името бел трн, остар трн, глог, мечкина круша. Истата претставува лек за срце, а содржи масла со антиоксидативно дејствување.

Преставува лек за срце, а  спречува и инфаркт. Сите кои имаат проблеми со висок притисок и сакаат да се заштитат од опасноста од висок холестерол и проширување на вените можат да се лекуваат со оваа билка.

Оваа билка се користи за подобрување на крвотокот, за висок притисок, при слабост на срцевите мускули и срцевата аритмија. Се препорачува по срцев удар бидејќи ја подобрува циркулацијата на крвта во крвните садови.

Помага при замор, недостиг на енергија, лош сон, тешко дишење, вртоглавица, забрзано чукање на срцето, тегоби, нервоза и шумови во ушите. Помага во менопаузата, а може да се користи и како средство за слабеење затоа што го поттикнува исфрлањето  на вишокот вода од организмот. Корисна е и кај целулитот и болестите на зглобовите. Го зацврстува ткивото на зглобовите, но не се препорачува за трудниците.

Како да направите сируп од оваа билка:

Ставете во блендер еден килограм од плодовите на глогот, прелијте ги со вода. Изблендирајте ги и оставете ги 24 часа.

Потоа ставете ја течноста на лесен оган и кога ќе почне да врие исклучете го огнот и оставете ја да се лади пола час.

Исцедете ја течноста и ставете ја во фрижидер. Плодовите изблендирајте ги и оставете ги  уште пола час. Потоа повторно ставете ги на оган уште пола час. Добро процедете ја течноста за да добие што е можно поголема густина.

Тој сок измешајте го со првобитно исцедениот. И потоа ставете го на тивок оган.

Консумирајте од 6 до 12 лажички дневно од течноста. Рокот на траење е неограничен.

Ќе ви се допадне