Нема веќе пржење компири

By

Со овие компири не ви треба главно јадење, сами по себе се многу вкусни, а и лесни за приготвување.

Потребни ви се: 

4 шолји млеко, 1,5 шолји палента, 2 лажици зејтин, 70 грама сирење, лажичка сол, 3 лажици маслиново масло

Подготовка:

На тивок оган ставете го млекото во сад и варете го. Полека додадете ја палентата додека не добиете хомогена смеса. Смалете го оганот и мешајте околу 5 минути. Додајте го сирењето и солта. Мешајте додека сите грутки не се растопат и смесата не се изедначи, па ставете ја во тава која претходно сте ја намачкале со зејтинот. Оставете ја да отстои 20 минути, па ставете ја во фрижидер еден час. Потоа извадете го тавчето, и почнете да сечете во форма на компирчиња. Ставете масло во тава и пржете ги од двете страни околу две минути.

Нема да зажалите!

Ќе ви се допадне

watch anime free. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2

watch subbed anime Naruto

anime sites My Hero Academia Season 3 (Dub)

anime stream Attack on Titan Final Season (Dub)