Овие крекери ќе ги јадете како „луди”

Овие грицки кои сами ќе си ги направите дома ќе ги јадете како луди. Се што ви е потребно се:

230 грама сирење

4 лажички путер

шолја брашно

3/4 лажички сол

две лажички ладна вода

 

ПОДГОТОВКА:

Загрејте ја рерната на 180 степени и во голем сад измешајте ги сите состојки освен водата. Мешајтедодека не добиете текстура како песок. Потоа, додадете ја водата, извадете го тестото откако ќе промешате, свиткајте го во фолија и ставете го во ладилник 30 минути. Потоа, извадете го откако ќе поминат 30 минути, па направете облик по желба. во тава печете ги 15 минути.

Ќе станат крцкави и вкусни.

Scroll to Top