Печен компир со сирење

By

Потребни состојки:

1 кг компири
400 мл крем за готвење
400 гр топено сирење по желба
200 мл пилешки бујон
5 дебели парчиња сланина
2-3 чешниња лук
3 лажици путер
3 лажици брашно
сол и бибер по желба
свежи пиперчиња по желба

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 200 степени. Исечкајте ја сланината на коцки и пржете ја во тава на умерена температура. Извадете ја сланината од тавата, додадете путер и пропржете го исечканиот лук на добиената маст околу една минута. Додадете брашно, измешајте сè добро и варете уште една минута. Постепено мешајте ги пилешкиот бујон и кремот и варете ги сите заедно уште пет минути, или додека сосот не се згусне. Додадете сол и бибер по желба. Излупете го компирот и исечете го на тенки парчиња. Ставете тенок слој сос во огноотпорен сад, на него наредете компири, рендано сирење и пржена сланина. Повторете го процесот додека не ги потрошите сите состојки. Ставете го во загреана рерна и печете 75 минути, додека компирот не стане многу мек. Послужете со сезонска салата по желба.

Ќе ви се допадне

AnimeDao Watch anime online, English anime online HD

Hell Girl: Two Mirrors (https://animeflv.uk/m/NRN) Episode 26

https://twistmoe.net anime twist

Tanken Driland (https://aniwatch.pro/m/lVbM) Episode 19

Mastodon: https://mastodon.top/@animefreakws

Aytoloja: http://www.aytoloja.org/jforum/user/editDone/162644.page