Печени њоки со моцарела

By

Состојки:

1 лажица маслиново масло
1 мал кромид
2 чешниња лук
400 гр излупени домати
500 гр њоки
1 лажичка сушен босилек
125 гр моцарела
Сол, црн пипер

Подготовка:

Загрејте го маслото во голема тава и испржете го исечканиот кромид пет минути. Измешајте го мелениот лук, пржете го една минута, а потоа додадете го излупениот домат и изгмечете го со дрвена лажица. Гответе околу десет минути и мешајте повремено. Гответе ги њоките според упатствата на пакувањето и измешајте ги во сосот. Зачинете со сол и црн пипер, додадете босилек и префрлете го во голем огноотпорен сад. Наредете ги парчињата моцарела и печете до десет минути на 200 степени, додека не се стопи сирењето и не почнат да се формираат меурчиња. Послужете ги топли.

Ќе ви се допадне

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

animeheaven app SK8 the Infinity

anime to watch My Hero Academia Season 5

AnimeHeaven Tokyo Revengers (Dub) Episode 23

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub)

AnimeHeaven Dragon Ball Super (Dub)