Печени пиперки во доматен сос

By

10 пиперки

1 кг. домати

3 јајца

по потреба масло и сол,

по вкус свеж магдонос

Пиперките ги печиме, ги ставаме во ќеса, а кога ќе подизладат ги лупиме и ги чистиме од семето и дршките.

Доматите ги лупиме, ги сечкаме на ситно, ги ставаме во тавче со масло и малку сол. Ги пржиме на тивко додека да испари водата и да стане како густ сос.

– Потоа ги ставаме печените пиперки, запржуваме уште малку.

– Во сад ги кршиме јајцата, ги посолуваме малку и ги матиме, па ги тураме во тавчето. Пржиме со постојано мешање додека убаво да се испржат јајцата.

– По желба пред служење ставаме свеж магдонос.

Ќе ви се допадне