Печени плескавици со кашкавал

By

Иделан идеа за одличен ручек….

1/2 кг мелено месо

1 јајце

1 кромид

2-3 лажици презла

2-3 лажици вода

оригано бибер, сув зачин по вкус

4 помали компири

250 гр свежи печурки

250 гр кашкавал

Компирите сварете ги и оладете ги.

Печурките пропржете ги на малку масло.

Месото измесете го со ренданиот кромид, јајцето, презлата, водата и зачините.

Направете 4 плескавици кои ќе ги ставите на намрсена тава.

Одозгора најпрво ставете печурки, па ренданиот компир, а најгоре ставете рендан кашкавал.

Ставете ги да печат во загреана рерна на 200 степени.

Ќе ви се допадне