Пилешко на медитерански начин

By

Состојки:

 • ким
 • пимент (познат како јамајски бибер)
 • сол
 • бибер
 • лук во прав
 • пилешко месо
 • маслиново масло
 • кромид сечен на коцки
 • сецкан лук
 • ориз
 • лимон
 • бадеми
 • суво грозје

Подготовка:

Измешајте ги зачините, кимот, пиментот, солта, биберот и лукот во прав и со нив премачкајте го пилешкото месо. На загреано масло испржете ги лукот и кромидот, па додајте го оризот да зарумени една минута.

Дното на садот за печење премачкајте го со маслиново масло. Ставете ја смесата од кромид, лук и ориз и додадете го пилешкото месо. Сипете вода и покријте го сето ова и оставете го да се пече додека оризот не биде готов.

Во медитеранскиот ручек додадете бадеми и суво грозје и по желба пилешкото посипете го со сок од лимон.

Ќе ви се допадне

Watch Attack on Titan: Crimson Bow and Arrow Episode Full at GoGoAnime tokyo ghoul gogoanime

Watch The Promised Neverland Season 2 Episode 2 at website https://funimationfree.com funimation website