Пита со тиква и мед

By

Потребни состојки:

500 грама кори за пита
1 кг тиква
100 грама мед
2 лажици шеќер
2 лажички цимет
2 кесички ванилин шеќер
масло по потреба
шеќер во прав по желба

Начин на подготовка:
Изрендајте ја тиквата и измешајте ја со медот, шеќерот, ванилиниот шеќер и циметот. Секоја кора попрскајте ја со масло, рамномерно намачкајте ја со една лажица фил и завиткајте ја. Повторете го процесот со секоја кора и ставете ја на плех обложен со хартија за печење. Печете ја питата околу дваесет минути, на температура од 180 степени. Кога ќе се излади, ставете ѝ шеќер во прав.

Ќе ви се допадне

Kirakira Happy★Hirake! Cocotama (https://animeheaven.pro/m/mLO5) Episode 55

AniWatch Watch anime online, English anime online HD

Website https://animetv.cc: Watch Ashita no Joe Pilots animetv Episode 2 popular anime tv shows

Brave Beats (https://kissanime.mx/m/4M) Episode 22

500px: https://500px.com/p/animeflixnl?view=photos

App roll20: https://app.roll20.net/users/9167461/kissanimemx