Посен колач со вишни

By

Прекрасен рецепт за колач кој што се прави лесно, сочен е одличен за деновите во кои се пости.

Состојки:

  • 1 чаша меко брашно;
  • 2 чаши гриз;
  • 1 чаша шеќер;
  • прстофат сол;
  • 1 ќесичка прашок за печиво;
  • 900 грама замрзнати вишни;
  • 1 ванилин шеќер;
  • половина чаша шеќер;
  • 1 лажичка цимет;
  • половина чаша масло за јадење

Подготовка:

Во чинија се ставаат две чаши брашно. Се додаваат една чаша шеќер, прстофат сол, па две чаши гриз. Па се додава ќесичката печиво и добро се помешува.

Поделете ја смесата на три приближно еднакви делови.

Подгответе ги 900 грама одмрзнатите вишни (не треба да ги цедите), ставете во нив една кесичка ванилин шеќер, половина чаша шеќер, една ќесичка цимет и половина чаша масло за јадење.

Плехот намачкајте го со путер или маргарин, па ставете го првиот дел од сувата смеса која ја приготвивте и распоредете ја со лажица.

Додадете половина од смесата со вишните, па додадете го вториот дел од сувата смеса – израмнете.

Потоа, додадете ја втората половина од смесата со вишните, а на крај третиот сув дел од состојките.

Нарендајте малку маргарин одгоре (една помала коцка). Доколку ви останат уште малку од вишните, додете ги најгоре за сето тоа да биде сочно.

Ставете го плехот во рерна и печете на 180 степени Целзиусови околу 40 минути.

Почекајте да се излади, па пресечете.

Ќе ви се допадне

watch subbed anime. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

AnimeDao Tokyo Revengers Episode 23

anime dao AnimeDao To Your Eternity

Attack on Titan Season 3

Naruto: Shippuden

AnimeDao Attack on Titan Season 2 (Dub) Episode 11