Проја со јогурт и сирење

By

1/2 лажичка шеќер

1 лажичка сол

1/2 чаша зејтин

1 пециво

1 чаша пченкарно брашно

1 чаша обично брашно

1 чаша јогурт

4 јајца

200 гр сирење

Се матат јајцата со солта и шеќерот, потоа се додаваат сите останати состојки да се добие компактна смеса. Ако е многу густа може да се додаде малку млеко. Се додава сирењето, се меша убаво и се сипува во намастен плех да се пече. Се пече на 220 степени околу пола сат.

По желба може да се додаде спанаќ, праз, маслинки, шунка.Чашата од мерката е 250 мл

Ќе ви се допадне

Hero Return Episode 12 at website https://animefreak.ws. See more animefreak boku no hero

Watch Dr. Stone: Stone Wars Episode 1 at website https://animeplanet.cc anime planet fruits basket