Проја од тиквички и фета-сирење

By

Состојки:

 • 140 гр пченкарно брашно
 • 140 гр пченично брашно
 • 300 гр тиквички
 • 250 гр фета-сирење
 • четири јајца
 • 150 мл јогурт
 • половина кесичка прашок за печиво
 • прстофат сода бикарбона
 • прстофат шеќер
 • 60 мл масло
 • 40 грама пармезан

Измешајте ги двата вида брашно и прашокот за печиво. Одделно изматете ги белките и солта, додајте шеќер и повторно промешајте. На крајот додајте ги и жолчките. Во друг сад измешајте ги јогуртот и маслото, додајте сода бикарбона и промешајте малку, а потоа соединете ја смесата со јајцата и додајте го фета-сирењето.

Полека додавајте го брашното, а потоа и исечканите и малку пржени тиквички. Истурете ја смесата во тава, која претходно сте ја премачкале со путер, потоа посипете ја со пармезан и оставете да се пече околу 45 минути на 180 степени.

Ќе ви се допадне

WCOStream: RESTOL, The Full-Armed Rescue Squad anime episode 26 online free at https://wcostream.cc wcostream amazing world of gumball

Terror in Resonance (https://animepahe.cc/m/vE5) Episode 11

Website https://animeflix.nl: Watch Bodacious Space Pirates animeflix Episode 26 animeflix aot

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz

Psycho Diver: Soul Siren (Dub) Episode Full