Прсти да излижете: Корнети со ванила крем

Состојки

  • 500 гр лиснато тесто
  • 500 мл млеко (крем)
  • 4 жолчки (крем)
  • 1 ванилин шеќер (крем)
  • 200 гр шеќер (крем)
  • 2 полни лажици брашно (крем)
  • 1 кесичка пудинг од ванила (крем)
  • 30 гр путер (маргарин) (крем)

Лиснатото тесто со сукало малку расукајте го. Ако користите смрзнато лиснато тесто, прво нешто треба да направите е да го оставите околу половина час на собна температура. Тестото не треба да биде ниту премногу меко, ниту претврдо. Ако се лепи можете да го посипете со малку брашно.

Лиснатото исечете го на лентички со ширина од 2 сантиметри. Лентичките свиткајте ги околу металниот калап и печете во загреана рерна на 200 степени околу 12 минути. Кога се готови, извадете го калапот и оставете ги да се оладат.

Во сад за готвење ставете 400 мл млеко да зоврие.

Scroll to Top