Ручек идеален за вработени жени

By

Рецепт на брзина за сите вработени и зафатени домаќинки.Може да го направите со компири или со пире кое ви останало од ручек.

dobivaj vesti na viber

СОСТОЈКИ:

1 кг компир

150 гр шунка

2-3 лажици брашно

сол

бибер

масло

магдонос

 

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Компирот се вари, па се прави пире. Можете да земете и готово пире во кесе и да го сварите во вода. Се сече шунката на коцки, се пржи на тава, па се додава на оладеното пире.

Се ставаат магдонос, сол и бибер и зачини по желба. Се додава и брашното да се поврзе смесата. Натапкајте тесто и вадете ќофтиња. Пржете ги во добро загреано масло.

Ставете ги на салфета да ја впијат маснотијата.

Ќе ви се допадне