Шарена туршија во тегли

By

Потребни состојки:

5 кг пиперки
1 карфиол
1 кг краставици
2 моркови
1 кисело јаболко
200 гр лути пиперчиња
150 гр сол
120 гр есенција
5 гр конзерванс
10 гр винобран
ловоров лист
црн пипер во зрно
4 л вода

Начин на подготовка:

Зеленчукот добро измијте го, исечкајте го на тркалца и наредете го во големи тегли. На крајот притиснете со пластични притискачи.

Во водата ставете сол, есенција, црн пипер и ловор, ставете го пресолот малку да се стопли, па прелијте во теглите и затворајте ги со капачиња. Превртете ги теглите наопаку да се вакумираат. Проверете ја туршијата по два дена, а ако треба долијте уште малку пресол. Чувајте ја туршијата на студено и темно место.

Ќе ви се допадне

KissAnime: Aquarion (Dub) anime episode 26 online free at https://kissanime.mx anime websites

Website https://animepahe.cc: Watch Kyousou Giga (TV) Recaps animepahe Episode 2 free anime

ANIMEFLIX Watch anime online, English anime online HD

Website https://4anime.biz: Watch Shadow Skill 4anime Episode Full dubbed anime

Website https://animekisa.in: Watch Hokuro Kyoudai Full Throttle!!!! animekisa Episode Full watch anime free