Шишарки со чоколадо и мед

By

Потребни состојки:

3 лажици какао
100 г чоколадо
100 г сусам
5-6 лажици мед
800 г чоко попс или МБ житарки
5 лажици шеќер
1 маргарин (250 г)

Начин на подготовка:

Сусамот се пече во суво тенџере за да добие убав мирис и малку да зарумени. Цело време се меша за да не изгори. Се додава маргаринот исечен на коцки, чоколадото искршено на коцки и се меша додека да се растопат. Тенџерето е најдобро да се тргне на страна за да не изгорат или треба да се намали температурата на минимум. Кога ќе се соедини смесата, се додаваат и сите други состојки, освен чоко попсот. Чоко попсот е најдобро да се стави во поголем сад, па кога преливот ќе се растопи, се прелива и меша за да се изедначи. Со смесата се полни внатрешната страна од цедалката за лимон, па шишарките се истресуваат врз рамна чинија.

Ќе ви се допадне

Hige wo Soru. Soshite Joshikousei wo Hirou. Episode Preview at website https://gogoanime.be gogoanime 19

Kaguya-sama: Love is War Episode 12 at website https://animeflix.nl animeflix movie