Шведски ќофтиња во бел сос

By

Потребни состојки:

За ќофтиња:

500 гр мелено месо
1 мал кромид
2 чешниња лук
сол и црн пипер
половина лажичка морско оревче
1 јајце
малку трошки од леб да се замесат ќофтињата за да бидат компактни

Сос:

масло за печење или путер
2 лажици брашно
300 – 500 мл говедска супа
200 мл павлака за готвење
1 лажичка сенф
1 лажица сос Вустершир

Начин на подготовка:

Исечете го кромитот, изгмечете го белиот лук и додадете го месото. Додадете јајце, сол, црн пипер, морско оревче, малку трошки од леб и замесете сè заедно. Обликувајте ќофтиња со влажни раце, па испржете ги да заруменат. Пропржете го брашното во маснотијата што остана од ќофтињата. Додајте ја супата и неутрална павлака. На крајот додајте сенф и сос од Вустершир. Прилагодете ја густината со додавање супа, во зависност од тоа дали ви се допаѓа поретко или погусто. Кога ќе го завршите сосот, додадете ги ќофтињата и динстајте уште 5 минути. Послужете ги топли.

Ќе ви се допадне

AnimeHeaven: Megaman Star Force (Dub) anime episode 25 online free at https://animeheaven.pro anime heaven website

Animepahe Watch english anime Online in HD for FREE

AnimeFLV Watch anime online, English anime online HD

Kamichama Karin Episode 26

Forums asp: https://forums.asp.net/members/gogoanimelol.aspx

Myminifactory: https://www.myminifactory.com/users/animefreakws