Сладолед колач со кафе

By

Потребни состојки:

Кекс:
2 јајца
200 гр брашно
200 гр шеќер
6 лажици какао
1 лажичка печиво
2 пакетчиња ванилин шеќер
80 мл масло
150 мл млеко
100 мл сварено кафе

Крем:
500 мл слатка павлака
1 лименка засладено кондензирано млеко (380 мл)
1 шлаг крем од чоколадо

Начин на подготовка:

Најпрвин испечете го кексот. Измешајте ги сувите состојки, па додајте ги течните. Убаво измешајте со маталка, миксер не ви е потребен. Печете во правоаголна тава, која претходно сте ја намрсиле и набрашниле, на 180 степени, дваесетина минути. Проверете со чепкалка дали е печено. Кога ќе се излади, со врвот на сукалото направете дупки во тестото. За кремот изматете ја слатката павлака, па додајте го кондензираното млеко. Убаво измешајте и прелијте ја смесата врз кексот. Протресете ја тавата за да се наполнат дупките. Ставете ја во замрзнувач околу три часа. Изматете ја кесичката шлаг според упатството на производителот и премачкајте го колачот. Украсете го одозгора по желба и прелијте го со карамел-сос.

Ќе ви се допадне

Animepahe Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://aniwatch.pro: Watch Arslan Senki (TV): Arsen 4-koma Gekijou aniwatch Episode 1 watch anime online

Website https://4anime.biz: Watch Alps no Shoujo Heidi: Alm no Yama-hen 4anime Episode Full 4anime one piece

KissAnime Watch anime online, English anime online HD

Skitterphoto: https://skitterphoto.com/photographers/17834/animefreak

The-dots: https://the-dots.com/users/kiss-anime-1086972