Солени гнезда од компир и пилешко

By

Потребни состојки:

½ кг компири
1 кромид
1 чешне лук
1 јајце
50-70 гр кашкавал
200-250 гр ситно сечканo пилешко месо

 

Начин на подготовка:

Сварете ги компирите и изгмечете ги. Додадете ги јајцата и направете пире, матејќи со миксер. Оставете да се олади. Исечкајте го ситно кромидот, издинстајте го, па додајте го сечканиот лук и исечканото пилешко. Динстајте додека смесата не биде готова, односно месото не зарумени. На плех ставете хартија за печење и премачкајте ја со малку масло или путер. Со помош на слаткарски шприц од пирето формирајте ги гнездата, кои ќе ги наполните со филот од пилешко месо. Врз добиените гнезда ставете рендан кашкавал и печете ги во загреана рерна на 180 степени, околу 25-30 минути.

Ќе ви се допадне

AnimeTV: Patlabor: The Movie anime episode Full online free at https://animetv.cc wco anime tv

Watch Galo Sengen Episode Full

Watch Anime on Ads-free Website Animekisa

Watch Ali Baba to 40-hiki no Touzoku (Dub) Episode Full

Exercism: https://exercism.io/profiles/kissanmiemx

Weddingbee: https://www.weddingbee.com/members/animeflixnl/