Сушени шери домати во маслиново масло

By

Овој рецепт не е толку популарен кај нас, но во последниве години сè повеќе луѓе сакаат да пробаат необична зимска храна.

Состојки:

  • 1 кг шери домати
  • 2 лажички сол
  • 2 лажички шеќер
  • малку лук
  • малку рузмарин
  • многу маслиново масло

Подготовка

Измијте ги доматите, исечете ги на половина и наредете ги на плех со хартија за печење. Прелијте ги со малку маслиново масло, а потоа посипете шеќер и сол. Оставете да се сушат во рерна два часа на 100 степени со вентилатор или малку повеќе, во зависност од рерната. Постоа оставете ги да се изладат во неа.

Во тегла исечкајте малку лук, додадете рузмарин, а потоа наредете ги во неа доматите и накрај прелијте ги со масло. По неколку дена, можат да се јадат. Откако ќе ја отворите теглата, чувајте ја во фрижидер.

Ќе ви се допадне

Watch anime online for free at ANIMEFLIX animeflix banana fish

AnimeBee Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Full Metal Panic! (Dub) Episode 24

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real

Website https://animeheaven.pro: Watch Valkyrie Drive: Mermaid Mini OVA animeheaven Episode 6 one piece anime heaven