Сутлијаш со јагоди

By

Сутлијашот спаѓа во традиционални ориентални десерти, а сутлијашот со јагоди може да биде само специјалитет меѓу овој вид слатки. Искористете ја сезоната на ова овошје, па издрадувајте се себеси и своите најблиски со оваа брзински десерт.

Состојки:

 • 1 литар млеко
 • 1 ванилен шеќер
 • пола лажичка цимет
 • 1 портокал
 • 30 мл масло
 • 300 грама ориз
 • 1 кг јагоди
 • 1 лимон
 • 300 гр шеќер
 • 175 мл сок од портокал
 • 200 мл кисела павлака

Начин на подготовка:

Во сад на оган истурете го млекото, додадете ванилен шеќер, цимет, ситно изрендана кора од лимон и измешајте. Во друг сад на оган истурете масло. Додадете ориз и промештајте, потоа додадете го млекото од првиот сад, заедно со 50 грама шеќер и повторно промешајте.

Во помал сад на оган истурете го сокот од портокал, додадете 150 гр шеќер и промешајте. Кога сок ќе зоврие, сместата додадете ја во садот со оризот. Кога сутлијашот ќе се свари, тргнете го садот од оган. Додадете павлака, 500 грама исечкани јагоди, промешајте и оставете го сутлијашот да се излади. Преостанатите јагоди ставете ги во блендер, додадете сок од лимон, 100 грама шеќер и изблендирајте.

Со алатка може да го вадите сутлијашот од садот и во форма на топка сервирајте го во чинија. Сутлијашот прелијте го со изблендираните јагоди, по желба, можете одозгора да нанесете и кокосово брашно.

Ќе ви се допадне

AnimeDao Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Transformers: War For Cybertron Trilogy (Dub) (https://animedao.nl/m/oWde) Episode 6

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. Digimon Fusion (Dub) (https://4anime.biz/m/41vn) Episode 24

Watch anime online for free at AniWatch watch anime online. Watch The Fruit of Grisaia Episode 13

KissAnime Hub: https://hub.docker.com/u/kissanimemx