Тестенини со спанаќ во сос од домати

By

Состојки: 

 • 1 кромид
 • 2 чешниња лук
 • маслиново масло
 • 1 прстофат лут буковец
 • 1/2 лажичка сув босилек
 • 1/2 лажичка суво оригано
 • 1/4 лажичка сув рузмарин
 • 250 гр пире од домати
 • 10 шери домати
 • 1/2 лажичка шеќер, по потреба
 • 50 гр спанаќ
 • 1 лажичка сол
 • 1/4 лажичка црн пипер
 • 200 гр павлака за готвење
 • 500 гр тестенини
 • 70 гр моцарела –
 • 2 лажици рендан пармезан
 • малку магдонос

Подготовка: Истурете маслиново масло во голема тава, потоа испржете ги кромидот и лукот. Додадете го буковецот со останатите суви билки. Кога ќе замирисаат зачините, додадете го пирето од домати, преполовените шери домати и солта. Динстајте на умерена температура околу 20 минути. Ако сосот е покисел, додадете 1/2 лажичка шеќер. По тоа, додадете го спанаќот и сето тоа заедно мешајте го околу две минути. Додадете ги киселата павлака, црниот пипер и варените тестенини во сосот и внимателно промешајте ги. Потоа додадете ја моцарелата исечкана на коцки, ренданиот пармезан и исечканиот магдонос. Кога сирењето ќе почне да се топи, тргнете го од шпоретот. Послужете топло. Пријатно!

Ќе ви се допадне

Legend of the Galactic Heroes: Die Neue These Episode 12

AnimeBee Watch anime online, English anime online HD

Nanaka the Distraction Episode Full

Watch anime online for free at GoGoAnime fruits basket gogoanime

Website https://animekisa.in: Watch On A Paper Crane: Tomoko's Adventure animekisa Episode Full (Raw) watch anime dub