(Видео) Чоколаден колач со кекс

Состојки:

  • 700 мл млеко
  • 50 гр какао
  • 70 гр пченкарен скроб
  • 100 гр шеќер
  • 50 гр путер
  • 400 гр
  • чоколадо
  • 200 гр бисквити

Подготовка: 

Земете пластично шише и исечете му го врвот, а потоа во млекото додадете шеќер, скроб и какао. Додека готвите, постојано мешајте сè додека не згусне, а потоа додадете чоколадо (200 гр.) и путер, па оставете го да се вари, но продолжете да мешате додека не се растопи. Прелијте го искршениот бисквит и промешајте.

Смесата истурете ја во шише. Протресете и покријте со алуминиумска фолија, а потоа оставете го во фрижидер на еден час. Растопете го преостанатото чоколадо (200 гр.), а потоа извадете го колачот од шишето и прелијте ја со чоколадо. Потоа повторно ставете го во фрижидер да отстои уште 15 минути.

https://stil.kurir.rs/trpeza/recepti/175787/cokoladni-kolac-sa-keksom

Scroll to Top