(Видео) Домашни сирењаци

By

Потребни состојки:

1 кг брашно
40 гр квасец
2 дл топла вода
2 дл топло млеко
1,5 дл масло
2 лажички оцет
шеќер и сол

Фил:

200 гр сирење
100 гр фета
100 гр рендан кашкавал
сол

За премачкување:

половина литар вода
3 лажици мед
300 гр сусам

Начин на подготовка:

Изронете го квасецот, па додајте шеќер и малку млеко. Оставете го да нарасне, па спојте го со маслото, водата и четири шолји брашно. Во брашното ставете сол и замесете. Тестото нека стои 30 минути, па поделете го на 16 дела. Секој дел се премесува, па се остава околу 10 минути. Се развлекува со големина на чинија, се става фил и се затвора како на видеото, па се става вода со мед и сусам.

Сирењаците се печат на 220 степени додека не поруменат.

Ќе ви се допадне

AnimeFLV Watch english anime Online in HD for FREE

AnimeKisa Watch anime online, English anime online HD

Watch My First Girlfriend is a Gal: My First Cultural Festival Episode Full

KissAnime - Watch Anime Online Free English Sub & Dub | Kiss Anime

Knowyourmeme: https://knowyourmeme.com/users/gogoanimebe

Starity: https://starity.hu/profil/293889-animefreakws/