(Видео) Јогурт-салата со тестенини

By

Состојки:

  • 250 гр тестенини
  • 100 гр кашкавал
  • 100 гр шунка
  • 1 варен морков
  • 6 кисели крставички
  • 1 кисела пиперка
  • 500 мл јогурт
  • 100 гр мајонез

Подготовка:

Морковот се сече на ситни коцки и се вари 10 минути. Потоа се варат и тестенините. Кашкавалот, шунката, пиперката и киселите крставички се сечкаат на ситни коцки, се додава варениот морков, добро процеден. Тестенините се вадат, се прелеваат со ладна вода, па откако ќе постојат 10 минути да оладат се ставаат во еден сад. Сè додава малку масло, се промешуваат тестенините, па се додаваат сите состојки кои се исечкани на коцки. Смесата се прелева со јогурт и на самиот крај се додава мајонез. Сè добро се промешува и се посолува по вкус.

Ќе ви се допадне

ANIMEFLIX animeflix boruto: Kaguya-sama: Love is War Season 2 (https://animeflix.nl/m/qLLv) Episode 12

GoGoAnime haikyuu season 2 gogoanime: Watch Dr. Stone (Dub) Episode 1 (https://gogoanime.be/m/mz2p/ep-1)