(Видео) Погача велигденски зајак

Потребни состојки:

dobivaj vesti na viber

600 гр. шеќер
1 лажиче сол
малку шеќер
20 гр. квасец
3,5 дл. млеко
0,75 дл. млеко
1 јајце за премачкување

Начин на подготовка:

Од состојките замесете тесто и оставете го да нарасне половина час. Во тепсија ставете хартија за печење па формирајте зајак од тестото (погледнете го видеото). Погачата премачкајте ја со јајце и печете ја на 220 степени.

Scroll to Top