Здравствени придобивки од кромидот

By

Кромидот, содржи околу 150 корисни состојки, додека етеричните масла и органската, лимонската и јаболковата киселина му даваат карактеристичен мирис.

Исто така, содржи и голема количина на провитаминот А, витамините Ц и Б, како и минералите калиум, натриум, калциум, магнезиум и железо. Кромидот се препорачува и за дијабетичарите, затоа што содржи виско количество на растителен хормон, кој делува слично како и инсулинот.

Ја подобрува работата на срцето бидејќи го зголемува кровотокот низ крвните садови и со тоа го намалува холестеролот. Го намалува високиот крвен притисок, помага при регенерација на крвните клетки па затоа се користи и во поблаги форми на анемија. Делува на дишните патишта, бидејќи лесно ги отвара алвеолите. Токму поради ова е познат и како народен лек против настинка, било во вид на сируп или облоги.

Ќе ви се допадне

Bleach Episode 366 at AnimePlanet boku no hero academia anime planet

The Misfit of Demon King Academy (Dub) (https://animefreak.ws/m/45vj) Episode 13 at website https://animefreak.ws sites like animefreak