Почина актерот Мето Јовановски

На 77-годишна возраст денеска почина актерот Мето Јовановски.

Веста ја објави на социјалните мрежи неговиот колега, Драган Спасов-Дац.

„Мето Јовановски се пресели во легендите. Нека му е вечна слава“, напиша Дац на „Фејсбук“.

Мето Јовановски беше еден од најпознатите македонски театарски, филмски и телевизиски актери. Глумеше во голем број филмови, меѓу кои „Среќна нова ’49“, „Тетовирање“, „Нечиста крв“, „Пред дождот“, „Прашина“, „Големата вода“, „Тајната книга“, „Деца на сонцето“. Добитник е на голем број награди и признанија. Една од неговите најпопуларни телевизиски улоги беше онаа на Осамениот во серијата „Опстанок“.

Текстот Почина актерот Мето Јовановски е превземен од МАКФАКС.

Scroll to Top