23.01.2022

„Лазарице“ – филм за женските обредни поворки во Долни Полог

Празнувањето на Лазарова сабота, последната сабота пред големиот христијански празник Велигден, во етничкиот предел Долни Полог било проследено со изведување женски обредни поворки познати под терминот ЛАЗАРИЦЕ. Обредната поворка ја...

Смеење со комичарот Никола Тодороски

Најновото стендап шоу на македонскиот актер и стендап комичар Никола Тодороски во Културно Информативен Центар. Забавата е вечерва во 20:00 часот.

(Галерија) Секс и страст за роденденот на Ивана Кнез

Модната дизајнерка Ивана Кнез денеска за својот роденден ќе ја престави својата најнова модна колекција. Кнез во својата фото приказна ќе ги претстави почетоците на двата бренда Drama &...

На журка со маски

Маскирајте се и избрете го омиленото место во градот да се журкате. Забава под маски ќе има во Лофт, Сквер 21, Котур, Каса Кубана, Кози бар, Јавна соба, Дион,...

Со маски на плоштад

Детскиот културен центар „Карпош“ и Град Скопје во понеделник на плоштад Македонија организираат детска журка Априлијада „Скопје се смее“, за сите училишта, градинки, деца и тинејџери. „Забава со маски, песнички,...

Детски маскембал во скопската зоолошка

Во недела (31 март), во пресрет на празникот на шегата - 1 април во Скопје ЗОО ќе се одржи голем детски маскенбал. Забавата ќе почне во 12 часот на...

Концетна промоција на новиот албум на „Филч“

Македонскиот бенд „Филч“ во 20 часот во кино „Фросина“, МКЦ ќе одржи концертна промоција на вториот албум, Underdog. Влезот е бесплатен.

„Поточиња“ во МОБ

Детскиот фестивал "Поточиња" овој викенд по 16. пат ќе се одржи на 30. и 31. март 2019 година на сцената на Македонската опера и балет. Освен 15. нови детски...

Три дена ревии, почна Моден викенд Скопје

Со свеченото отварање на шоурумот „United Fashion SEE" во 18 часот, денес, официјално ќе започне со нетрпение 19-то издание на Моден Викенд Скопје. Ревиите ќе се одржуваат во поранешната печатница на...

Модрна ревија на Ивана Кнез

Познатата модна дизајнерка Ивана Кнез на 2 април ќе ја перстави својата нова колекција. Всушност лимитираната колекција ќе ја престави за својот роденеден и со тоа сака да ја...

Stay connected

81,350FansLike
469FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Популарно

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада вечерва го организира последниот дел од „Џез фестивалот на дуети“. Вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот...

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино...

Сабота со Староградски Мелос

Сабота за уживање во убаво друштво, вкусна храна и добра музика со „Староградски Мелос“, само во гостилница „Ла Тана“. Забавата почнува во 21 часот.