28.11.2021

Тихомир Поп Асановиќ промовира албум со македонски музичари

Во понеделник (25 март) на пладне, во музичката продавница „Југотон“, својот најнов албум Povratak prvoj ljubavi/ Return to the First Love, ќе го промовира хрватскиот клавијатурист Тихомир Поп Асановиќ....

„Плати со поезија“ на осум локации во Скопје

Годинашната акција „Плати со поезија“ ќе се одржи на 21 март (четврток) на осум локации во Скопје - Ревија“, „Паладиум“, „Фонтана“, „Дион“, „Центар-бар“, „Бекјард“, „Ла кафе“ и „Сквер 21“....

Забава со Џими и Сашо

Вечерва луда забава со бендот In The Mood во Old School! Џез забавата почнува во 21 часот.

Хуманитарна трка за деца со Даунов синдром во Градски парк

Мечувалечкиот клуб „Ескрим“ оваа година трет пат ќе ја организира Хуманитарната трка за деца со Даунов синдром. Трката ќе се одржи во Градски парк во Скопје во недела, 24...

Винески Бал на 16 март во Скопје

На 16 март во хотелот „Александар Палас“, ќе се одржи Виенскиот Бал во Скопје. Ова е 20 издание на  балот. Виенскиот Бал во Скопје на нашиве простори стана синоним за...

„Поточиња“ на 30 и 31 март во МОБ

Детскиот фестивал „Поточиња“ ќе се одржи 30 и 31 март на сцената на Македонската опера и балет. Ова ќе биде 16. издание на фестивалот. Годинава ќе бидат испеани 15...

Хуманитарен концерт „Сакај, дарувај, другарувај“

Црвен Крст на Македонија и Општина Кисела Вода на 3 март (недела) организираат хуманитарен концерт за семејството Глигоровски чиј дом изгоре во н. Драчево пред еден месец. Концертот во...

Европските дизајнери ќе се обединат за Модниот викенд во Скопје

Од 29.03 до 31.03 март во поранешната печатница на НИП „Нова Македонија", ќе се одржува 19-тото издание на Моден викенд-Скопје. Дваесет и деветте интернационални учесници на шоурумот премиерно ќе...

Ги загубив сопругата и брат ми, ама наградите се за моите деца, рече Влатко...

Легендарниот гитарист Влатко Стефановски доби две награди на Златна бубамара, за албумот „Мајчин јазик“ и за концерт на годината. Стефановски на сцената ги спомена својата почината сопруга и братот Горан...

Петар Грашо пееше за Оливер, публиката направи ѕвездено небо

Хрватскиот пејач Петар Грашо беше специјален гостин на Златна бубамара. Тој испеа една своја песна, а потоа во чест на починатата легенда Оливер Драгојевиќ ја испеа неговата "Цесарица". Публиката, по барање...

Stay connected

81,350FansLike
469FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Популарно

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада вечерва го организира последниот дел од „Џез фестивалот на дуети“. Вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот...

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино...

Сабота со Староградски Мелос

Сабота за уживање во убаво друштво, вкусна храна и добра музика со „Староградски Мелос“, само во гостилница „Ла Тана“. Забавата почнува во 21 часот.