Амазонија

Три деца и бебе се пронајдени во џунгла, преживеале 17 дена по авионска несреќа

Три деца и едно бебе преживеале 17 дена во шуместиот предел Амазон во Колумбија. Тие преживеале откако претходно им се срушил авионот со кој патувале …

Три деца и бебе се пронајдени во џунгла, преживеале 17 дена по авионска несреќа Прочитај повеќе »

(Видео) Во Амазонија букнаа над 1.000 пожари во само во еден ден

И покрај воведените мерки, бројот на пожари во бразилскиот амазонски регион и понатаму расте, покажуваат официјалните податоци. Во девет бразилски држави кои граничат со амазинскиот …

(Видео) Во Амазонија букнаа над 1.000 пожари во само во еден ден Прочитај повеќе »

Следната пандемија ќе стигне од прашума, слично како и со ХИВ вирусот и еболата

Следната пандемија со која човештвото би можела да се соочи, доаѓа од амазонска прашума, предупредува бразилскиот еколог Давид Лапола. Тој предупредува дека човекот, со претераната …

Следната пандемија ќе стигне од прашума, слично како и со ХИВ вирусот и еболата Прочитај повеќе »

Седум земји се договорија во борба против пожарите во Амазонија

Седум јужноамерикански земји се договорија да го заштитат сливот на реката Амазон, поради се поголемите пожари во најголемата тропска шума во светот. Земјите кои потпишале …

Седум земји се договорија во борба против пожарите во Амазонија Прочитај повеќе »

Фидел Кастро пред 27 години ја предвидел денешната еколошка катастрофа

Во краткиот говор во 1992 година за време на самитот за Земјата, кубанскиот лидер Фидел Кастро предупреди на еколошкиот хаос што му се заканува на …

Фидел Кастро пред 27 години ја предвидел денешната еколошка катастрофа Прочитај повеќе »

Дождовните шуми во Амазонија се „белите дробови“ на Земјата

Шумата во Амазонија е најголемата дождовна шума на планетата, а неретко се нарекува и „белите дробови на светот“, затоа што апсорбира енормна количина на јаглерод …

Дождовните шуми во Амазонија се „белите дробови“ на Земјата Прочитај повеќе »

(Видео) Пожарите во Амазонија го уништија домот на древно племе

Разорниот пожар во Амазонија уништија повеќе домови на древно домородско племе кое живеело длабоко во прашумата. Оганот се заканува дека ќе уништи големи делови од …

(Видео) Пожарите во Амазонија го уништија домот на древно племе Прочитај повеќе »

Scroll to Top