Евровизија

Украина во подземна станица го избра претставникот за Евровизија

Во саботата вечерта Украина го избра новиот претставник за Евровизија. Изборот се одржа во подземна станица претворена во засолниште од бомби во војната. На официјалната …

Украина во подземна станица го избра претставникот за Евровизија Прочитај повеќе »

(Видео) Лара, Ирина и Јован на свеченото отворање на Јуниор Евросонг

Лара, Ирина и Јован, македонските претставници на овогодинешниот Јуниор Евросонг се појавија на црвениот тепих во Ереван, Ерменија. Со нив беа и танчерките Александра и …

(Видео) Лара, Ирина и Јован на свеченото отворање на Јуниор Евросонг Прочитај повеќе »

(Видео) Симон Трпчески: Се гордеам што сум дел од тимот на детската Евровизија

Македонскиот пијанист Симон Трпчески испрати поддршка од Америка за тимот кој оваа година ќе ја претставува Македонија на детска Евровизија. Во тимот е и неговата …

(Видео) Симон Трпчески: Се гордеам што сум дел од тимот на детската Евровизија Прочитај повеќе »

Ливерпул одбран за домаќин на Евровизија 2023 година

Ливерпул ќе биде град домаќин на Евровизија 2023. Овој град ја доби трката со Глазгов, а претходно неколку британски градови беа одбиени за организација на …

Ливерпул одбран за домаќин на Евровизија 2023 година Прочитај повеќе »

Ливерпул и Глазгов потенцијални градови домаќини за Евровизија 2023

Ливерпул или Глазгов се предлозите од Велика Британија за Евровизија 2023 година, откако оваа земја беше избрана за домаќин поради војната во Украина поради втората …

Ливерпул и Глазгов потенцијални градови домаќини за Евровизија 2023 Прочитај повеќе »

Лондон не е помеѓу седумте потенцијални градови домаќини за Евровизија 2023

Седум потенцијални градови, а Лондон не е помеѓу нив за град домаќин на Евровизија следната година, објави Европската радиодифузна унија. Бирмингем, Глазгов, Лидс, Ливерпул, Манчестер, …

Лондон не е помеѓу седумте потенцијални градови домаќини за Евровизија 2023 Прочитај повеќе »

Ме тераа да бидам швалерка за популарност, Емилија Кокиќ за славата по победи на Евровизија

Хрватската пејачка Емилија Кокиќ победи на Евровизија претставувајќи ја Југославија во 1989 година. Песната „Рок ми“ беше голем хит. Но, бргу потоа таа се повлече …

Ме тераа да бидам швалерка за популарност, Емилија Кокиќ за славата по победи на Евровизија Прочитај повеќе »

Евровизија ќе се одржи во Обединетото Кралство, а не во Украина, одлучи Европската радиодифузна унија

Европската радиодифузна унија и Би-Би-Си потврдија дека домаќин на Изборот за песна на Евровизија во 2023 година ќе биде Обединетото Кралство на местото на овогодинешниот …

Евровизија ќе се одржи во Обединетото Кралство, а не во Украина, одлучи Европската радиодифузна унија Прочитај повеќе »

Констракта: По Евровизија добив многу понуди, но тешко ми е да застанам зад нешто што не го поддржувам

Српската претставничка на Евровизија, Ана Ѓуриќ, позната и како Констракта, во интервју за Večernji  рече дека по победата на Беовизија останала верна на својот поглед кон уметноста …

Констракта: По Евровизија добив многу понуди, но тешко ми е да застанам зад нешто што не го поддржувам Прочитај повеќе »

Украинците сакаат да бидат домаќини на Евровизија, не се согласуваат со одлуката на ЕБУ

Украина која победи на Евровизија ја осуди во петокот одлуката на Европската радиодифузна унија ЕБУ, да ѝ се одземе улогата на домаќин следната година. Од …

Украинците сакаат да бидат домаќини на Евровизија, не се согласуваат со одлуката на ЕБУ Прочитај повеќе »

Водителката на Евросонг, Лаура Паусини, има корона

Италијанската пејачка и водителка на овогодишната Евровизија, Лаура Паусини, објави дека е позитивна на коронавирусот. Паузини во саботата, за време на финалето, почувствувала здравствени проблеми …

Водителката на Евросонг, Лаура Паусини, има корона Прочитај повеќе »

(Видео) На пат кон Белград, Констракта доби аплауз од патниците во авион и честитки од пилотот

Српската претставничка на Евровизија, Ана Ѓуриќ Констракта, по освоеното петто место на музичкиот натпревар се врати во Белград. По честитките од целиот свет, Констракта доби …

(Видео) На пат кон Белград, Констракта доби аплауз од патниците во авион и честитки од пилотот Прочитај повеќе »

Познатиот дел од кореографијата на Констракта „уметникот мора да биде здрав“ е на знаковен јазик

Кореографијата на српската претставничка на Евровизија, Констракта го привлече вниманието на евровизиските фанови. Песната „In Corpore Sano“ на Ана Ѓуриќ важеше за еден од фаворитите на …

Познатиот дел од кореографијата на Констракта „уметникот мора да биде здрав“ е на знаковен јазик Прочитај повеќе »

Украина со оркестарот „Калуш“ победи на Евровиизја

Победникот на овогодинешниот Евросонг е Украина, оркестарот Калуш со песната „Стефанија“ кој се одржа во Торино, Италија. Овој бенд на интересен начин ги спои хип …

Украина со оркестарот „Калуш“ победи на Евровиизја Прочитај повеќе »

Руски хакери ќе го оневозможат гласањето на Евровизија за да спречат поддршка на Украина

Хакерската група Килнет поддржана од Путин објави дека ќе ги хакира серверите за гласање на Евровизија преку Интернет за да спречи поддршка за Украинците. Украинските …

Руски хакери ќе го оневозможат гласањето на Евровизија за да спречат поддршка на Украина Прочитај повеќе »

Словенја и Хрватска не влегоа во финале на Евросонг, заврши правта полуфинална вечер во Торино

Десет земји од првата полуфинална вечер се пласираа во финалето на Евросонг. Словенија, Хрватска и Бугарија како земји од Балканот не се пласираа во финалето. …

Словенја и Хрватска не влегоа во финале на Евросонг, заврши правта полуфинална вечер во Торино Прочитај повеќе »

Евровизија го цензурира настапот на албанската претставничка

Настапот на албанската претставничка на Евровиизја, Ронела Хајати бил цензуриран поради премногу голотија по што пејачката во последен момент била принудена да го смени. Организаторите …

Евровизија го цензурира настапот на албанската претставничка Прочитај повеќе »

Констракта се пофали со првата награда во Торино

Објавено е првото официјално видео од генералната проба за втората полуфинална вечер, на 12 мај на српската претставничка на Евровизија, Констракта. Таа пред официјално да …

Констракта се пофали со првата награда во Торино Прочитај повеќе »

(Видео) Андреа ја имаше првата проба во Торино

Андреа ја имаше првата проба на Евросонг на сцената во арената „Пала Олимпико“ во Торино. Евровизиската претставничка облечена е во црна комбинација, палто и панталони, …

(Видео) Андреа ја имаше првата проба во Торино Прочитај повеќе »

(Видео) Констракта ја имаше првата проба во Торино: Миење раце и кореографија со крпи

Квалитетен мебел, интензивно миење на рацете и кореографија со крпи на нејзините пет придружни вокали, како и во претходните настапи, вака ќе изгледа настапот на …

(Видео) Констракта ја имаше првата проба во Торино: Миење раце и кореографија со крпи Прочитај повеќе »

Scroll to Top